Dzisiaj jest niedziela, 12 lipca 2020 r., 194 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[FOTO] Powstanie most na Wiśle łączący powiat kozienicki z garwolińskim
Dodał: DL, 23-09-2019 13:11, odsłon: 3225
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Długość przeprawy wraz z drogami dojazdowymi będzie wynosić około 1,5 kilometra. Szacowany koszt inwestycji to 650 milionów złotych. Pozytywną opinię o dofinansowaniu budowy mostu przekazał minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Nowy most na Wiśle wraz z drogami dojazdowymi powstanie pomiędzy Świerżami Górnymi, a Antoniówką Świerżowską.

Nowy most na Wiśle wraz z drogami dojazdowym powstanie pomiędzy Antoniówką Świerżowską, a Świerżami Górnymi. Wniosek do programu Mosty dla Regionów złożył powiat Garwoliński w porozumieniu z powiatem Kozienickim przy udziale gminy Maciejowice i gminy Kozienice.

 

- Przeprawa, która połączy gminę Maciejowice z gminą Kozienice będzie magnesem na inwestycje w regionie, bo zwiększy przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw zlokalizowanych na tym obszarze - podkreślił minister Jerzy Kwieciński.

 

Minister Jerzy Kwieciński dodał, że 70-kilometrowy odcinek między Dęblinem, a Górą Kalwarią jest najdłuższym na obszarze całego regionu odcinkiem Wisły, gdzie nie ma mostu.


Szacowany koszt budowy mostu to 650 milionów złotych. Całkowity koszt przygotowania dokumentacji to ponad 29 milionów złotych, z czego ponad 23 miliony złotych zostanie sfinansowanych z programu Mosty dla Regionów.

 

- Na chwilę obecną między miejscowością Świerże Górne, a Antioniówką Świerżowską kursuje prom. Ten most jest potrzebny, aby inwestycje z regionu nie odpływały, tylko żeby w regionie był ich przypływ - dodał minister Kwieciński.

 

Inwestycja ma również ważne znaczenie, ponieważ w jej bliskim sąsiedztwie jest jeden z największych pracodawców w regionie - Elektrownia Kozienice wchodząca w skład grupy kapitałowej ENEA Wytwarzanie S.A.

 

O słuszności idei połączenia dwóch powiatów mówił również radny Sejmiku Wojewódzkiego Tomasz Śmietanka. Radny podkreślał, że jeśli 80% tej inwestycji będzie leżało po stronie rządowej, a nie tak jak zakłada program do 80% to samorządy lokalne, a przede wszystkim samorząd regionalny Mazowsze będzie musiał znaleźć brakujące 20%, żeby wspólnie zrealizować tę inwestycję.

 


- Idea połączenia przyświecała nam już od dawna, ale jako samorządowcy i same samorządy nie byliśmy w stanie udźwignąć takiej inwestycji. Stoimy przed historyczną szansą, aby ponad podziałami politycznymi, pomiędzy polską państwową i polską regionalną dać przykład całemu krajowi, że możliwa jest współpraca i, że ten most tak naprawdę połączy ludzi i wspólne idee - mówił radny Tomasz Śmietanka.

 

W Polsce istnieje około 35 tys. różnego rodzaju przepraw mostowych. Jednak w ostatnich dekadach powstawały one głównie w ciągach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. Pomijane były potrzeby społeczności lokalnych i samorządów, które – ze względu na wysoki koszt budowy mostów – nie były w stanie samodzielnie finansować tego typu inwestycji.

 

- Dzisiejszy dzień jest dniem historycznym. Uzyskana promesa urealnia realizację tego mostu. Mostu, który będzie łączył. Dziękuję za to rządowi naszego kraju i wszystkim samorządowcom za bardzo dobrą współpracę. Dziś już wiem, że ten most będzie - mówił starosta kozienicki Andrzej Jung.

 

Burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski wyraził głębokie podziękowania dla strony rządowej.

 


- Mam nadzieję, tak jak Pan Minister mówił, że za dwa, trzy lata będziemy tutaj przystępowali do budowy i ten most będzie dziełem na wiele lat, który posłuży całemu regionowi. Dziękujemy serdecznie - powiedział burmistrz.


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
Pod koniec czerwca rolnicy z gminy Kozienice przekazali do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakład&oacut...
fot.ilustracja/pixabay.com
78 rodzinnych ogródków działkowych otrzyma wsparcie z budżetu Mazowsza. Decyzją radnych woj...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Już po raz piętnasty samorząd województwa ogłosił konkurs dla fotografów amatorów.&n...
fot.Enea
Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Grupa Enea powołała spółkę Enea Nowa Energia, której zadaniem...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook