Dzisiaj jest niedziela, 12 lipca 2020 r., 194 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
QFG
[FOTO] Blisko 600 seniorów rozpoczęło naukę na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kozienicach
Dodał: DL, 11-09-2019 14:34, odsłon: 1785
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Ponad pół tysiąca słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kozienickim Domu Kultury rozpoczęło we środę kolejny rok akademicki. Ta uczelnia dla seniorów działa już od 12 lat. W uroczystej inauguracji roku nie zabrakło władz gminy oraz powiatu. Gościem specjalnym dzisiejszej uroczystości był Paweł Sztompke z Jedynki Polskiego Radia, który poprowadził muzyczny wykład.

Uroczyste rozpoczęcie 12. roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczął hymn studentów „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Chóru Trzeciego Wieku UTW Kozienickiego Domu Kultury. Następnie głos zabrała Elwira Kozłowska – dyrektor domu kultury.

 

- Doskonale pamiętam dzień 2 października 2008 roku. Wówczas rozpoczynaliśmy pierwszą edycję Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W najśmielszych snach nie przyszło nam wtedy do głowy, że ta oferta spotka się z, aż tak dużym zainteresowaniem. Rozpoczynamy dwunastą edycję roku akademickiego. Na liście mamy, aż 572 słuchaczy, w tym 104 nowe osoby – mówiła Elwira Kozłowska.

 


- Życzę państwu bardzo owocnego nowego roku akademickiego, aby państwo mogli rozwijać swoje pasje i mile, oraz chętnie do nas przychodzić, spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi, a także wysłuchiwać pięknych wykładów – dodała Elwira Kozłowska.

 

Kozienicki Uniwersytet będzie składał się z dwóch części, wykładowej i fakultatywnej. Pierwsza z nich polegać będzie na środowych spotkaniach w sali koncertowo-kinowej, gdzie będą odbywać się dwa wykłady. Dwa razy w semestrze wykłady będą zamieniane na koncert lub spektakl teatralny. Fakultety rozpoczną się od października. Kozienicki Dom Kultury zapewni blisko 30 propozycji związanych z fakultetami. Będą nimi między innymi zajęcia hobbistyczne, ruchowe, a także językowe. Kontynuowany będzie również cykl kino dla seniora.

 


Jeden z wykładowców, profesor Tadeusz Stępień za pomocą nagrania wideo życzył wszystkim studentom owocnej nauki, a także wytrwałości w rozwijaniu własnych pasji.

 

Burmistrz Piotr Kozłowski przywitał wszystkich studentów, otwierając historię nowej edycji Kozienickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Kozienicki uniwersytet jest doskonałą płaszczyzną integracji i wymiany doświadczeń, a także nawiązywania nowych znajomości.  To wszystko jest stworzone po to, abyście państwo mieli warunki do swojego rozwoju we wszystkich wymiarach. Wam moi drodze słuchacze życzę wytrwałości, znakomitych efektów nauki i wspaniałych przyjaźni – mówił burmistrz. Gospodarz gminy podkreślał, że Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kozienicach to jedna z najlepiej rozwijających się tego typu instytucji na Mazowszu.

 


 Burmistrz Piotr Kozłowski wyraził głębokie uznanie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, składając tym samym najlepsze życzenia i serdeczne pozdrowienia na nowy rok akademicki.

 

Z kolei przedstawicielka starosty Andrzeja Junga – Małgorzata Bebelska mówiła o wspaniałej formie wykorzystywania czasu przez seniorów, którą jest uniwersytet. – Państwa oczekiwania powodują, że uniwersytet podnosi coraz wyższy poziom, przez co wspólnie razem tworzymy wspaniałą społeczność z wysokim potencjałem intelektualnym. Życzę państwu realizacji we wszystkich programach, aby przynosiły państwu radość, satysfakcję i uśmiech – życzyła Małgorzata Bebelska.  

Głos zabrał również przewodniczący słuchaczy Dariusz Szewc, który pogratulował sukcesu wszystkim słuchaczom. Mówił o sukcesie, którym jest zmiana życia poprzez dołączenie do rodziny uniwersyteckiej. Podkreślał jak ważną rolę pełni ta instytucja, która służy poprawie zdrowia, intelektu, a przede wszystkim rozwoju.

 

Wykład inauguracyjny „Muzyka kina”

 

Zwieńczeniem uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego 2019/2020 był muzyczny wykład inauguracyjny pod tytułem „Muzyka kina”, który wygłosił Paweł Sztompke z Jedynki Polskiego Radia. Jak podkreślał Paweł Sztompke przygotował dla słuchaczy obfitą muzyczną porcję edukacyjną. Prezenter opowiadał między innymi o fenomenie muzyki filmowej w ostatnich dwudziestu latach, a także o pierwszych kompozycjach stworzonych na potrzeby filmu.

 


Wykład muzyczny poprowadzony przez Pawła Sztompke znalazł duże uznanie wśród zebranych słuchaczy.

 

Uczestnicy wykładu mieli za zadanie odgadywać fragmenty puszczanych utworów. W repertuarze przygotowanym przez Pawła Sztompke znalazły się między innymi muzyka z takich hitów filmowych i serialowych jak „Różowa pantera”, „Stawka większa, niż życie”, czy także „Alternatywy 4” oraz z przygód Jamesa Bonda. Prezenter przedstawił widzom także historię teledysków, które w latach 90, głównie za sprawą Michaela Jacksona robiły oszałamiającą karierę.

 Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
Pod koniec czerwca rolnicy z gminy Kozienice przekazali do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakład&oacut...
fot.ilustracja/pixabay.com
78 rodzinnych ogródków działkowych otrzyma wsparcie z budżetu Mazowsza. Decyzją radnych woj...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Już po raz piętnasty samorząd województwa ogłosił konkurs dla fotografów amatorów.&n...
fot.Enea
Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Grupa Enea powołała spółkę Enea Nowa Energia, której zadaniem...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook