Dzisiaj jest niedziela, 12 lipca 2020 r., 194 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
Zabytkowy kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole zostanie wyremontowany z pieniędzy marszałka
Dodał: KamZap, 29-08-2018 16:56, odsłon: 1859
źródło: oficjalna strona sanktuarium na Facebooku
źródło: oficjalna strona sanktuarium na Facebooku

Remont zabytkowego budynku kościoła pw. NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole zostanie wykonany dzięki funduszom z budżetu województwa mazowieckiego. Proponowana kwota dotacji to 70 tys. zł. W sumie na Mazowszu renowacji zostanie poddanych 15 zabytków, w tym pięć z regionu radomskiego. 

Jak informuje mazowiecki Urząd Marszałkowski to kolejne w tym roku wsparcie na remonty i prace konserwatorskie w zabytkach. Dotację w wysokości 5 milionów złotych na renowację budynków wpisanych do rejestru zabytków dostało już 67 obiektów. Dzięki oszczędnościom możliwe jest dofinansowanie 15 kolejnych zabytków, w tym pięciu z regionu radomskiego.

– Mazowsze to region, który zachwyca nie tylko pięknymi krajobrazami i bogatą tradycją, ale też niezwykłymi zabytkami. Są tu nie tylko zamki i urokliwie dworki, ale też wiele perełek architektury sakralnej. Warto o nie dbać, bo każdy z tych zabytków ma swoją historię i jest nieodłącznym elementem naszej regionalnej tożsamości. Dlatego cieszę się, że w tym roku udało nam się znaleźć środki, które pozwolą poprawić stan techniczny wielu z nich i przywrócić im dawny blask – mówi marszałek Adam Struzik.

 

 

Perła ziemi gniewoszowskiej

Wysokie Koło znane jest jako miejsce docelowe pielgrzymek do sanktuarium maryjnego, w którym mieści się obraz Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca Świętego. Początki wysokokolskiej świątyni datuje się na 1681 rok. Pierwszym fundatorem był Stanisław Witowski, jednak to Jan hrabia Wielkopolski – właściciel dóbr Regowskich, kanclerz wielki koronny, przyjaciel i powinowaty króla Jana III Sobieskiego – ukończył budowę monumentalnego kościoła i drewnianych zabudowań klasztornych. W 1694 roku biskup krakowski konsekrował świątynię pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej. Co ciekawe, aż do 1933 r. używano dla kościoła wezwania „Świętego Krzyża”.


Kompleks sanktuarium maryjnego jest przepiękny. Majestatyczny, trzynawowy kościół w stylu barokowym i renesansu włoskiego, z cegły palonej i kamienia wapiennego, jest otynkowany i pobielony. Ma formę wydłużonego czworoboku o wymiarach 29x22 m. Po obu stronach fasady stoją dwie wieże, w których wiszą dzwony z 1720 r. i 1717 r. Dwie boczne kaplice ozdobiono kopułami. W jasnym wnętrzu świątyni, na tle białych ścian lśnią złocone ołtarze i niewielka ambona. Na ścianach zachowały się i.in. fragmenty barokowych polichromii oraz portrety fundatorów i zakonników. Nad wejściem, w górnej części nawy środkowej wznosi się okrągły chór z 16-głosowymi organami. Oryginalnym elementem kościoła jest piętrowe zakończenie naw bocznych. Na parterze znajdują się zakrystia i skarbiec, rozmieszczone po dwóch stronach prezbiterium. W lewej nawie jest kaplica św. Józefa, z prawej znajduje się kaplica z cudownym obrazem Matki Boskiej Wysokokolskiej.

 

Źródło: Przewodnik Subiektywny Powiat Kozienicki.Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
Pod koniec czerwca rolnicy z gminy Kozienice przekazali do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakład&oacut...
fot.ilustracja/pixabay.com
78 rodzinnych ogródków działkowych otrzyma wsparcie z budżetu Mazowsza. Decyzją radnych woj...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Już po raz piętnasty samorząd województwa ogłosił konkurs dla fotografów amatorów.&n...
fot.Enea
Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Grupa Enea powołała spółkę Enea Nowa Energia, której zadaniem...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook