Dzisiaj jest środa, 15 lipca 2020 r., 197 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
W Wysokim Kole będzie można zobaczyć inscenizację bitwy pod Zborowem z 1649 roku. Szykuje się dwudniowa impreza pełna atrakcji.
Dodał: KamZap, 29-06-2018 17:21, odsłon: 2794
Fragment obrazu Juliusza Kossaka
Fragment obrazu Juliusza Kossaka

Gmina Gniewoszów zaprasza na Inscenizację Bitwy pod Zborowem z 1649 roku, która odbędzie się w dniach 7-8 lipca na plantach za kościołem w Wysokim Kole. Oprócz samej rekonstrukcji bitwy w ciągu dwudniowej imprezy czekać będzie szereg innych atrakcji takich jak: turniej szabli i fechtunku, pokaz musztry polskich dragonów, turniej łuczniczy oraz koncert.  

Impreza została podzielona na dwa dni, a jej początek zaplanowano na sobotę 7 lipca w samo południe. Wtedy odpalona zostanie salwa armatnia na rozpoczęcie wydarzenia, a także odbędzie się powitanie grup rekonstrukcyjnych. Przez kolejne godziny będziemy świadkami m.in. turnieju szabli i fechtunku, pokazu musztry autoramentu polskiego, czyli dragonów, turnieju łuczniczego, pokazu jazdy pancernej w wykonaniu Chorągwi Rycerskiej Ziemi Radomskiej, a także turnieju kawaleryjskiego. Inscenizacja bitwy pod Zborowem rozpocznie się o godz. 18:30. Natomiast po bitwie przyjdzie czas na koncert „O Kozackiej doli…” w wykonaniu Bohuna z zespołem.

W niedzielę o 12:00 odbędzie się uroczysta msza polowa, a także poświęcenie i przekazanie chorągwi Mikołaja Gniewosza. O 13:30 dr. hab. Dariusz Kupisz wygłosi prelekcje na temat historii Mikołaja Gniewosza i jego rodziny. O 14:00 rozpocznie się druga część inscenizacji bitwy pod Zborowem. Zakończenie wydarzenia zaplanowano na godz. 15:00.

Z kart historii

Bitwa pod Zborowem (15-16 sierpnia 1649) – Podczas powstania Bohdana Chmielnickiego spiesząca z odsieczą oblężonym w Zbarażu 15-tys. armia polska pod wodzą króla Jana Kazimierza została otoczona przez przeważające siły kozacko-tatarskie pod Zborowem. W pierwszej fazie bitwy Tatarzy razili chorągwie jazdy polskiej i chociaż atak nieprzyjaciela został odparty, to jednak położenie armii królewskiej było bardzo trudne. Janowi Kazimierzowi udało się jednak zawrzeć porozumienie z chanem tatarskim Islam Girejem, który zmusił Chmielnickiego do zawarcia ugody.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. CKA
Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Enea Wytwarzanie zapraszają dzieci i mł...
Fot. Muzeum Regionalne w Kozienicach
W dniach od 15 lipca do 23 sierpnia 2020 roku w Muzeum Regionalnym w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikock...
Fot. Rodzina jubilatki
Niecodzienny jubileusz obchodziła Pani Helena Wójcik z Garbatki-Letnisko. Czcigodna Jubilatka 11 l...
Fot. archiwum
Po upływie 10 miesięcy od momentu wyboru rady jednostki samorządu terytorialnego mieszkańcy mogą złożyć w...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook