Dzisiaj jest środa, 15 lipca 2020 r., 197 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Obchody Święta Niepodległości w Gniewoszowie
Dodał: KamZap, 14-11-2018 19:06, odsłon: 1216
Fot. Stanisław Błażyński
Fot. Stanisław Błażyński

11 listopada w gminie Gniewoszów miały miejsce oficjalne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które rozpoczęły się od mszy świętej w sanktuarium w Wysokim Kole. Tam również mogliśmy zobaczyć przedstawienie przygotowane przez młodzież. Następnie uroczystości przeniosły się na cmentarz wojenny z 1914 roku.

Gminne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. O godzinie 9 do świątyni wprowadzono poczty sztandarowe. Msza za Ojczyznę koncelebrowana była przez proboszcza parafii ks. kan. Szymona Muchę i ks. Arkadiusza Bernata. W homilii ks. kanonik podkreślał ważną rolę jedności w rodzinie i w narodzie.

 

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych wójt Marcin Szymon Gac, pracownicy urzędu gminy, radni, sołtysi, uczniowie placówek oświatowych gminy, dyrektor PSP w Wysokim Kole Joanna Kowalczyk, komendant policji w Gniewoszowie podinsp. Adam Kultys, druhowie gminnych jednostek OSP oraz sąsiednich Opatkowic, a także mieszkańcy gminy oraz goście.

 

Po błogosławieństwie odbyła się poruszająca akademia w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gniewoszowie. Następnie orszak uczestników uroczystości przemaszerował na cmentarz wojenny z 1914 roku. Tam głos zabrał m.in. wójt. - Powinniśmy być dumni, że jesteśmy Polakami, cieszyć się z wolności i pamiętać o bohaterach, którzy tę wolność dla nas wywalczyli – mówił Marcin Gac.

 

Następnie delegacje: uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gniewoszowie, władz gminy, druhów strażaków, dyrektor publicznej Szkoły Podstawowej w Wysokim Kole, Stowarzyszenia „Lepsza Gmina Gniewoszów, Stowarzyszenia „NASZ BOREK” oraz mieszkańcy poszczególnych miejscowości złożyły wieńce, wiązanki i znicze pod krzyżem upamiętniającym poległych.

 

Na zakończenie proboszcz parafii ks. kan. Szymon Mucha podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości za piękną patriotyczną postawę i udział w uroczystości.

 

Danuta Błażyńska/redSkontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. CKA
Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Enea Wytwarzanie zapraszają dzieci i mł...
Fot. Muzeum Regionalne w Kozienicach
W dniach od 15 lipca do 23 sierpnia 2020 roku w Muzeum Regionalnym w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikock...
Fot. Rodzina jubilatki
Niecodzienny jubileusz obchodziła Pani Helena Wójcik z Garbatki-Letnisko. Czcigodna Jubilatka 11 l...
Fot. archiwum
Po upływie 10 miesięcy od momentu wyboru rady jednostki samorządu terytorialnego mieszkańcy mogą złożyć w...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook