Dzisiaj jest środa, 15 lipca 2020 r., 197 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
(Zdjęcia) Nowa autostrada dla prądu, czyli otwarcie nowej linii przesyłowej 400 kV
Dodał: KamZap, 15-01-2018 16:15, odsłon: 4844
fot. KZ
fot. KZ

W poniedziałek 15 stycznia odbyło się uroczyste oddania do użytku nowo wybudowanej linii przesyłowej 400 kV relacji Kozienice – Siedlce Ujrzanów oraz dwóch rozbudowanych stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć. Nowa infrastruktura ma na celu wyprowadzenia mocy z nowego, 1075-megawatowego bloku Elektrowni Kozienice.

Inwestycje, których łączny koszt wyniósł 450 mln złotych, zrealizowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Mają one zapewnić bezpieczne dostawy energii elektrycznej odbiorcom w centralnej i wschodniej Polsce. Do niedawna wschodnia część Mazowsza, w tym cały region Siedlec, zasilany był jedną linią elektroenergetyczną 220 kV relacji Kozienice – Siedlce, która pracowała maksymalnie na  napięciu nie wyższym niż 110 kV. Ograniczało to w istotny sposób możliwości przyłączenia do sieci odbiorców indywidualnych oraz zakładów przemysłowych. Obecnie przyjętym w PSE standardem jest zasilanie takich obszarów przynajmniej dwoma niezależnymi połączeniami o napięciu 400 kV.

 

 

 Stąd energia elektryczna płynie m.in. do Ostrowca, Lublina i Warszawy.

 

Standardy europejskie

 

Oficjalny odbiór nowej sieci podzielony był na dwie części. Pierwsza zaczęła się w Centrum Kulturalno – Artystycznym w Kozienicach od panelu dyskusyjnego o kondycji i rozwoju polskiej energetyki i sieci przesyłowych, do którego zaproszeni zostali: Piotr Naimski pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Tadeusz Skobel wiceminister energii, Eryk Kłossowski prezes PSE, Krzysztof Figat prezes Enei Wytwarzanie i Marek Czub wójt gminy Stoczek Łukowski, a rozmowę prowadził Rafał Zasuń redaktor naczelny Wysokich Napięć.

 

Była to przede wszystkim wymiana doświadczeń na temat tego, jak radzić sobie z różnego rodzaju problemami związanymi z rozwojem sieci energetycznych, jej rozbudową, modernizacją już istniejącej, a także przyłączanie do niej nowych jednostek. Cel, do którego należy dążyć w przyszłości to przede wszystkim zagęszczenie linii energetycznych w kraju na wzór państw Europy zachodniej.

 

Podkreślano również znaczenie nowej linii dla samej Elektrowni Kozienice. - Ta linia znakomicie poprawia pewność pracy elektrowni. Kończąc blok byliśmy trochę zaniepokojeni wtedy kiedy system potrzebuje maksymalnej mocy będziemy mogli ją wyprowadzić ze wszystkich naszych bloków. Dzisiaj wiemy, że w stanach normalnych nie będzie z tym problemu – mówił Krzysztof Figat.

 


 

Następnie po krótkiej przerwie wszyscy udali się do stacji rozdzielczej przy Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych, do której przyjechał również szef gabinetu politycznego prezesa rady ministrów Marek Suski. Na miejscu odbyło się oficjalne przecięcie wstęgi, po którym znalazł się także czas na zwiedzanie obiektu i jego infrastruktury.

 

W czasie uroczystości przedstawicielami samorządu w Kozienicach byli zastępca burmistrza ds. technicznych Igor Czerwiński oraz przewodniczący rady miejskiej Mariusz Prawda.

 


 Nowa linia przesyłowa oficjalnie oddana do użytku

 

 Dzięki tym urządzeniom możliwe jest bezpieczne prowadzenie pracy rozdzielni. W przypadku, gdyby doszło do jakiegoś zakłócenia te zabezpieczenia spowodują, że w sposób selektywny zostanie wyłączone tylko to urządzenie, które uległo awarii.

 

 Rozdzielnia wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania na świecie, które mają zagwarantować pracę stacji bez potrzeby modernizacji przez najbliższe 40 lat.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. CKA
Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Enea Wytwarzanie zapraszają dzieci i mł...
Fot. Muzeum Regionalne w Kozienicach
W dniach od 15 lipca do 23 sierpnia 2020 roku w Muzeum Regionalnym w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikock...
Fot. Rodzina jubilatki
Niecodzienny jubileusz obchodziła Pani Helena Wójcik z Garbatki-Letnisko. Czcigodna Jubilatka 11 l...
Fot. archiwum
Po upływie 10 miesięcy od momentu wyboru rady jednostki samorządu terytorialnego mieszkańcy mogą złożyć w...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook