Dzisiaj jest poniedziałek, 25 maja 2020 r., 146 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
REMAX Sp. z o.o.
Historyczny mural w Kozienicach
Dodał: MaG, 16-10-2019 15:18, odsłon: 288
fot.Enea Wytwarzanie
fot.Enea Wytwarzanie

- To historyczna chwila – zgodnie mówiono podczas uroczystego odsłonięcia muralu na bloku przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 2 w Kozienicach. Projekt ten jest dedykowany partnerskiej współpracy Gminy Kozienice z Eneą Wytwarzanie.

Uroczystość miała miejsce 10 października, zanim to jednak nastąpiło przez kilka miesięcy trwały prace związane z wyborem najlepszego projektu przez specjalnie powołaną komisję oraz głosowanie internautów. Zwyciężył Dawid Celek, wrocławsko-berliński architekt, dzieło namalował Tomasz Smieszkoł.


Mural przedstawia obiekty kozienickiego pałacu oraz bloku energetycznego B11, a także ważne dla współczesnej historii miasta i lokalnego środowiska postacie Józefa Zielińskiego – pierwszego historycznego budowniczego elektrowni oraz Adama Białego – pierwszego dyrektora „Elektrowni Kozienice”.


W czwartek 10 października symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Adam Biały, rodzina śp. Józefa Zielińskiego, Prezes Zarządu Enei Wytwarzanie Antoni Józwowicz oraz burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.


Druga część wydarzenia odbyła się w Centrum Kulturalno-Artystycznym, a rozpoczął ją dr Sebastian Piątkowski wygłaszając wykład dotyczący historii kozienickiej elektrowni od momentu podjęcia decyzji o jej budowie, aż do momentu jej wybudowania. Następnie goście uczestniczący w uroczystości mogli obejrzeć film prezentujący budowę elektrowni w Świerżach Górnych, a także krótki film dokumentujący powstanie muralu. 

 

Podczas uroczystości głos zabrali Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski oraz Prezes Zarządu Enei Wytwarzanie Antoni Józwowicz.

 

- Dla mnie ten mural jest połączeniem przeszłości z przyszłością, historii liczącej już ponad 50 lat. Te dwa umieszczone na muralu wizerunki Adama Białego i Józefa Zielińskiego są symbolem wszystkich budowniczych, ale nie tylko budowniczych elektrowni, ale również Kozienic - stwierdził Antoni Józwowicz.


Spotkanie zakończyło ujmujące przemówienie pierwszego dyrektora Elektrowni Kozienice Adama Białego, który nie ukrywał w nim swojego wzruszenia.


- Po czterdziestu latach nieobecności mogłem znów zawitać do Kozienic. W Kozienicach pozostaję zawsze i na zawsze (…). Jeszcze raz serdecznie, bardzo, bardzo dziękuję, że mogę z państwem być i przeżywać te chwile. Słowom tym towarzyszyła zgotowana dyrektorowi owacja na stojąco.


Obecnie rozpoczęły się prace nad realizacją drugiego muralu, który powstaje w wyniku współpracy Gminy Kozienice i Enei Wytwarzanie, tym razem praca dedykowana jest 470-leciu nadania Kozienicom praw miejskich.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. por. Paweł Wójcik/ZK Żytkowice
Więźniowie z Zakładu Karnego w Żytkowicach postanowili przekazać słowa wsparcia lekarzom, pielęgniarkom i...
W środę policjanci z Kozienic zatrzymali dwoje młodych ludzi, podejrzanych o pobicie 28-letniego mieszkań...
Fot. Enea Wytwarzanie
Enea Wytwarzanie wraz z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym rozpoczęła akcję „Og...
Fot. Enea Wytwarzanie
Komisja Zakładowa Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego działająca przy ...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook