Dzisiaj jest piątek, 10 lipca 2020 r., 192 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
QFG
Jak działa MGOPS w czasie pandemii? Kto najbardziej potrzebuje pomocy i jakie jej formy stosuje tutejszy ośrodek?
Dodał: DL, 27-05-2020 11:01, odsłon: 666

Z powodu epidemii zamknięta została większość ośrodków pomocy społecznej dla osób korzystających ze wsparcia. Nie przestały one jednak pracować. W jaki sposób działa MGOPS w Kozienicach? Kto najbardziej potrzebuje pomocy i jakie jej formy stosuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Kozienicach? Na te pytania odpowiada kierownik miejscowego ośrodka Ewa Wysocka.

 

 

 

Jak poinformowała nas kierownik MGOPS w Kozienicach Ewa Wysocka, Ośrodek Pomocy Społecznej działa bez zmian. Ośrodek przeszedł wymagane zmiany, które tyczą się nowych norm bezpieczeństwa.  - W okresie pandemii  działamy dokładnie tak samo, pomagamy ludziom na nieco zmienionych zasadach. Zawsze dbaliśmy o wysoki standard bezpieczeństwa i zdrowie pracowników jak również klientów. Od prawie trzech miesięcy zwiększyła się w nas wszystkich świadomość wypracowania na stałe określonych nawyków, które przekładają się na  zwiększone zapotrzebowanie na środki czystościowe  i dodatkowe środki ochronne jak rękawiczki, maski czy zwiększona ilość płynów dezynfekujących powierzchnie płaskie. Zmiana wynika z  wypracowanych odpowiednich wzorów, a właściwie już modelu życia, który narzuca  na nas Państwo w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemiologicznego – mówi kierownik Ewa Wysocka.

 

W zaistniałej sytuacji główne narzędzia kozienickiego ośrodka pomocy społecznej stanowią telefon, komputer, a ponadto domofon służący do bezpośredniego kontaktu z klientem w terenie oraz skrzynka podawcza umieszczona  w łatwo dostępnym miejscu dla każdego rodzaju klienta. - Każdego dnia jeden z pracowników socjalnych prowadzi do godziny 19-tej dyżur telefoniczny ,w celu pozostawania w kontakcie z najbardziej potrzebującymi  pomocy, wsparcia w zakresie zaopatrzenia w zakupy w tym trudnym  dla nas wszystkich czasie – informuje kierownik.

 

Ile zgłoszeń przyjęto?

 

Jak twierdzi kierownik Ewa Wysocka do tej pory wpłynęło  kilkanaście zgłoszeń, które wymagały podjęcia działań interwencyjnych. - Niewiele ponad 10 dotyczyło osób objętych kwarantanną. Zgłoszenia te miały charakter zgłoszenia telefonicznego, gdzie sprawy zostały załatwione w trakcie rozmowy.  Ośrodek    przy pomocy wojska jak i wolontariuszy dotarł do osób wymagających wsparcia, dostarczając żywność i środki  higieniczne. Zgłaszano potrzebę zabezpieczenia  - utylizacji odpadków domowych u osób objętych kwarantanną, gdzie w sytuacjach takich, za pośrednictwem Ośrodka powiadamiane były stosowne służby sanitarne. Pozostałe zgłoszenia  dotyczyły osób starszych i samotnych – mówi kierownik.

 

Ciepłe posiłki i wsparcie dla seniorów

 

Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Kozienicach za pośrednictwem wolontariuszy docierali do potrzebujących dostarczając ciepły posiłek z tutejszej stołówki jak i dokonując zakupu niezbędnych artykułów spożywczych, czy realizacji recept dla osób przewlekle chorych.

 

- Nasz Ośrodek Pomocy prowadzi stołówkę, gdzie klienci mogą skorzystać  z ciepłego posiłku. W sytuacji zaistniałej pandemii zadbaliśmy o maksymalne bezpieczeństwo osób  chorych przewlekle, gdzie za pośrednictwem  wojska codziennie dostarczany jest posiłek pod adres zamieszkania . Osoby będące mieszkańcami  gminy z racji stanu zdrowia i warunków własnych, nie mogące kontaktować się z pracownikiem socjalnym, zostały zaopatrzone  w artykuły żywnościowe na okres  kilku tygodni – powiedziała kierownik.

 

Dowiedzieliśmy się, że znaczną grupę, którą należało objąć wsparciem stanowili seniorzy, zgrupowani w domu Dziennego pobytu ,,SENIOR+”, a w okresie pandemii zmuszeni do pobytu w domach. Ośrodek Pomocy wsparł tę grupę pomocą dostarczając kilkadziesiąt paczek żywnościowych dla  uczestników. Realizując na bieżąco zadania własne Ośrodek nie odnotował znacznego wzrostu nowych  środowisk, osób  ubiegających  się o pomoc finansową z  powodu utraty zatrudnienia.

 

- Zgłaszające się rodziny, przechodzą okresowe trudności finansowe, związane z  zaleceniami obowiązkowej  kwarantanny  po pobycie za granicami Polski. Przedłużony pobyt wiąże się z utratą płynności finansowej,  gdzie jedynym żywicielem rodziny jest małżonek zatrudniony na terenie Unii – informuje Ewa Wysocka.

 

Udzielana pomoc finansowa obejmuje  wsparcie w sytuacjach  zakupu żywności, niezbędnych lekarstw czy środków higienicznych,  pomocy przeznaczonej na wydatki mieszkaniowe, takie jak zakup niezbędnego, podstawowego  sprzętu  domowego użytku. - Ośrodek posiada aktualne informacje dotyczące wsparcia i pomocy mieszkańców miasta i gminy przez działające urzędy i organizacje pozarządowe – dodaje kierownik Wysocka.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej
Pod koniec czerwca rolnicy z gminy Kozienice przekazali do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakład&oacut...
fot.ilustracja/pixabay.com
78 rodzinnych ogródków działkowych otrzyma wsparcie z budżetu Mazowsza. Decyzją radnych woj...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Już po raz piętnasty samorząd województwa ogłosił konkurs dla fotografów amatorów.&n...
fot.Enea
Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Grupa Enea powołała spółkę Enea Nowa Energia, której zadaniem...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook