Dzisiaj jest piątek, 29 maja 2020 r., 150 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Dworzec w Zajezierzu zostanie zmodernizowany
Dodał: DL, 08-04-2020 10:29, odsłon: 676
Fot. PKP
Fot. PKP

Polskie Koleje Państwowe rozpoczynają modernizację dworców kolejowych na stacjach Jastrząb i Zajezierze (gmina Sieciechów). Zabytkowym budynkom dworców przywrócony zostanie historyczny wygląd, a pasażerowie zyskająwiele udogodnień. Zakończenie inwestycji planowane jest w I połowie 2021 roku.

Dworce Jastrząb i Zajezierze koło Dęblina zostaną zmodernizowane. Polskie Koleje Państwowe rozpoczynają modernizacjędworców kolejowychna stacjach Jastrząb i Zajezierze (gmina Sieciechów). Zabytkowym budynkom dworców przywrócony zostanie historyczny wygląd, a pasażerowie zyskająwiele udogodnień. Zakończenie inwestycji planowane jest w I połowie 2021 roku. Zrewitalizowane z dbałością o historyczne cechy, estetyczne i dostosowane do współczesnych oczekiwań pasażerów takie będą w pełni zmodernizowane dworce Jastrząb i Zajezierze koło Dęblina. Pierwszy z nich znajduje się przy trasie kolejowej Warszawa Radom Kielce Kraków, a drugi przy linii Radom Dęblin. Wspólnym mianownikiem dla obydwu inwestycji będzie pełne dostosowanie dworców do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym również osób o ograniczonej mobilności. Wśród nich są nie tylko pasażerowie z niepełnosprawnościami, ale także osoby starsze oraz podróżujący z małymi dziećmi i dużymi bagażami. W przestrzeni pasażerskiej wyeliminowane zostaną takie barieryarchitektoniczne jak progi czy wąskie przejścia. Na dworcach znajdą się takie udogodnienia jak tablicezmapami dotykowymi obiektów, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wyświetlacze z informacjami o godzinach kursowania pociągów.

 

Realizujemy Program Inwestycji Dworcowych, dzięki któremu swoje oblicze zmieniają dworce w całej Polsce. Zyskuje na tym wiele miejscowości dużych i małych. Inwestycje w infrastrukturę, inwestycje publiczne są kluczowe dla kondycji polskiej gospodarkiw trudnym czasie, którego doświadczamy. Jesteśmy zdeterminowani, aby iść do celu, jakim jest poprawa poziomu komfortu pasażerów korzystających z usług polskich kolei powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 


 

- Nasz program inwestycyjny umożliwia poprawę jakości obsługi na dworcach przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. W samym rejonie Radomia prowadzimy także inne inwestycje. Aktualnie przygotowujemy projekt budowlany przebudowy dworca w Rudzie Wielkiej, jesteśmy także w trakcie odbiorów projektów wykonawczych modernizacji dworców Żytkowice i Pionki Zachodnie. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę ogłosimy przetarg na modernizację zabytkowego dworca Pionki mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

 

Stanowiący ciekawą formę architektoniczną budynek dworca w Zajezierzukoło Dęblina powstał w 1921 r. i jest obiektem zabytkowym, wpisanym do gminnej ewidencji zabytków. Parter dworca jest murowany, natomiast konstrukcja pozostałych kondygnacji wykonana została z drewna. Obecnie na parterze budynku oraz na drugimpiętrze znajdują się pomieszczenia techniczne oraz niezagospodarowane przestrzenie, a na poziomie pierwszego piętra znajdują się hol główny, poczekalnia, pomieszczenie po kasach biletowych. Po modernizacji na pierwszym piętrze znajdą się ogrzewana poczekalnia, ogólnodostępne toalety i pomieszczenie kasy biletowej.W poczekalni planowane jest zainstalowanie dwóch automatów z napojami i przekąskami. W ramach realizowanej inwestycji budynek dworca zostanie poddany gruntownej modernizacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i z użyciem najnowszych materiałów stosowanych w budownictwie,pozwalających na minimalizowanie kosztów eksploatacji i maksymalizację efektywności wykorzystania obiektu.

 


 

Wnętrze zostanie częściowo przebudowane;zmienią się układ oraz funkcje pomieszczeń. Ze względu na wartości architektoniczno-historyczne budynku przewidywana jest ograniczona ingerencjaw strukturę zewnętrzną obiektu. Polegać ona będzie na renowacji oraz odtworzeniu pierwotnego wyglądu dworca, zwłaszcza dachu i detali architektonicznych. W czasie prac budowlanych wykonana zostanie rozbiórka wtórnego wiatrołapu, zlikwidowane zostaną lukarny, odtworzone zostaną zwieńczenia środkowego ryzalitu wraz z pokryciem. Na pozostałej połaci dachu planowane jest odtworzenie lukarn z półokrągłymi oknami oraz odtworzenie wszystkich iglic, łącznie z kominowymi. W ramach inwestycji uporządkowany i zagospodarowany na nowo zostanie także teren wokół budynku dworca.

 

Przebudowę dworca w Zajezierzu koło Dęblina wykona TEXOM Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie.Koszt prac budowlanych to prawie 8,5mln zł brutto.

 

Przebudowa dworca w Zajezierzu zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łącznie, w latach 2016-2023, PKP planują zmodernizować i wybudować od podstaw prawie 200 dworcówkolejowych. 
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Dyrekcja i pracownicy kozienickiego szpitala informują, że przy zachowaniu odpowiednich środków os...
Fot. http://www.kozienice.sr.gov.pl/
Jak poinformował prezes sądu rejonowego w Kozienicach Krzysztof Jerzy Piaseczny, Z dniem 1 czerwca 2020 r...
Fot. LGD Puszcza Kozienicka
Własnoręczne wykonanie makramy – takie zadanie mieli uczestnicy zajęć zorganizowanych w czwartek, 2...
Fot. archiwum
Baseny, siłownie i kluby fitness znów będą czynne. Nie inaczej będzie w Kozienicach. Tutejsze obie...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook