Dzisiaj jest piątek, 21 lutego 2020 r., 52 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
CZYM SĄ PROFILE GENETYCZNE NA WYNIKU Z ANALIZY OJCOSTWA?
Ostatnio na własnej skórze miałam okazję przekonać się jak trudnym zagadnieniem jest wybór laboratorium analitycznego do wykonania testu na ojcostwo. Możliwości testów są tak różnorodne, że można się w tym wszystkim zgubić. Stało się oczywistym że przy wyborze punktu medycznego do analizy pokrewieństwa należy zwrócić uwagę na kilkanaście ważnych elementów. Należy np. wywiedzieć się czy wyniki zawierają charakterystyczne układy alleli uczestników badania. Dlaczego? Za moment się tego dowiemy.

Co to jest profil genetyczny?

Profil genetyczny uważa się za swego rodzaju „genetyczny odcisk palca”. Jest on charakterystyczny dla każdego z nas. Informuje nas to o tym, że nie ma dwóch osób o takim samym profilu – odstępstwo stanowią jedynie bliźniacy monozygotyczni. Profil ten przekazuje informacje o obszarach na DNA, które analizowano oraz o przyporządkowanych im wartościach liczbowych. Każdy z tych regionów – określanych często markerami, układami STR lub loci – posiada swoją indywidualną nazwę. Do niedawna większość laboratoriów genetycznych badała 16 markerów genetycznych. Ostatnimi czasy kilka cenionych laboratoriów wykonujących test na ojcostwo rozszerzyło wspomniany zakres do 24.

Profil genetyczny na sprawozdaniu z testu na ustalenie ojcostwa

Podczas poszukiwań najkorzystniejszej dla siebie opcji spostrzegłam, że nie wszystkie laboratoria wykonujące testy na ojcostwo rozszerzają swoje wyniki o profile genetyczne. Czy faktycznie są one aż tak istotne, czy może jest to tylko odpowiedni pretekst do zwiększenia ceny za badanie?

Każda analiza DNA w kierunku ustalenia ojcostwa opiera się na zestawieniu wspomnianych już wcześniej profili genetycznych. W oparciu o ich porównanie ojcostwo jest potwierdzone z prawdopodobieństwem bliskim 100% lub wykluczone ze 100% pewnością. Wynik w którym nie ma profili genetycznych stanie się niewątpliwie mniej miarodajny. Pacjent, który go dostanie nie będzie wiedział na bazie czego ojcostwo było ustalone. W razie jakichkolwiek zastrzeżeń nie posiada też szansy na jego sprawdzenie (np. w innym laboratorium). Dokument wzbogacony o profile genetyczne zezwoli natomiast na podjęcie późniejszych decyzji, np. dołączenie do testu jeszcze jednej osoby.

Jak łatwo zauważyć przesłanek przemawiających za koniecznością umieszczania profili genetycznych na wyniku badania ojcostwa jest wiele. Pewność uzyskanego wyniku, a nie cena testu, stanie się w tym przypadku sprawą nadrzędną. Test na ojcostwo warto więc zlecić tylko akredytowanemu laboratorium diagnostycznemu.

Artykuł inspirowany informacjami z [url=http://www.genomio.pl/]www.genomio.pl[/url] i
[url=http://www.medicogen.com/]www.medicogen.com[/url]


marzena_k_leszczynska, 23-03-2016, odsłon: 1707
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej

Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook